آموزشی

دستگاه چمن زن موتوری

 

ماشین چمن‌زنی چیست و چه کاربردی دارد؟

یک ماشین چمن‌زنی  وسیله‌ای است که از چند تیغه گردان برای بریدن سطح چمن تا ارتفاع یکنواخت استفاده می‌کند. ارتفاع چمن بریده شده ممکن است با طراحی ماشین چمن‌زن ثابت شود، اما عموماً توسط اپراتور، قابل تنظیم است. تیغه‌ها ممکن است با نیروی دستی به حرکت در آیند یا با بنزین یا برق، چرخ‌ها به‌صورت مکانیکی به تیغه‌های برش متصل می‌شوند، به‌طوری‌که وقتی ماشین چمن‌زنی به جلو رانده می‌شود، تیغه‌ها می‌چرخند همچنین ماشین ممکن است دارای یک موتور الکتریکی با باتری باشد.

ماشین‌های چمن‌زنی کوچک‌تر اغلب فاقد هرگونه نیروی محرکه‌ای هستند و برای حرکت بر روی سطح به نیروی انسانی نیاز دارند. چمن زن های برقی به یک کاربر نیاز دارند که پشت سرشان راه برود و آنها را راهنمایی کند. ماشین‌های چمن‌زنی بزرگ‌تر  ماشین‌هایی سواری هستند و به‌گونه‌ای مجهز شده‌اند که اپراتور بتواند بر روی ماشین چمن‌زنی سوار شده و آن را کنترل کند.

دو سبک اصلی تیغه در ماشین‌های چمن‌زنی استفاده می‌شود. ماشین‌های چمن‌زنی که از یک تیغه استفاده می‌کنند که حول یک محور عمودی می‌چرخد، به‌عنوان ماشین چمن‌زنی چرخشی شناخته می‌شوند، درحالی‌که آنهایی که از یک میله برش و مجموعه تیغه‌های متعدد که حول یک محور افقی می‌چرخد، به‌عنوان ماشین چمن‌زنی سیلندر یا حلقه‌ای شناخته می‌شوند اگرچه در برخی نسخه‌ها، میله برش تنها تیغه است و مجموعه دوار از قطعات فلزی مسطح تشکیل شده است که تیغه‌های چمن را به میله برش تیز فشار می‌دهد.

برای اینکه  ماشینی متناسب با کار خودمان را انتخاب کنیم ابتدا باید قدرت و اندازه موتور را موردبحث قرار دهیم. مقدار نیروی موردنیاز ماشین حداقل با سه چیز تعیین می‌شود:

 • نوع ماشین چمن‌زنی
 • سنگینی چمن
 • اندازه ماشین چمن‌زنی

اگر پوشش گیاهی ضخیم چمن مرطوب یا مساحت زمین بزرگ‌تر دارید، به یک ماشین چمن‌ زنی تراکتوری  نیاز خواهید داشت.

بهترین دستگاه چمن‌زن صنعتی

برای انتخاب بهترین دستگاه چمن‌زنی صنعتی مواردی است که باید در نظر گرفته شود:

 • بهره‌گیری از موتوری با توان و قدرت مناسب
 • بهره‌مندی از طراحی سبک
 • تولید آلودگی‌های صوتی و محیطی کمتر و ارگونومیک
 • شرایط نگهداری آسان
 • تعادل  در حین کار با دستگاه

نقاط قوت و ضعف چمن‌زن تراکتوری

چمن‌زن تراکتوری برای کوتاه‌کردن چمن‌های پارک‌ها، ورزشگاه‌ها، زمین‌های گلف و فوتبال و غیره استفاده می‌شود. موتور چمن‌زن تراکتوری، یک موتور قوی بنزینی می‌باشد که توان آن  حداقل 10 اسب بخار است که برای حرکت دستگاه و تیغه‌ها کافی می‌باشد. برای زمین‌هایی که بیش از 2000 مترمربع هستند از این ماشین چمن‌زن استفاده می‌شود.

مزایای ماشین چمن‌زن تراکتور

 • نیاز به بنزین دارد و در محوطه‌های که دسترسی به برق ندارند، کاملاً کاربردی است.
 • قدرت و سرعت آن نسبت به سایر ماشین‌های چمن‌زنی بیشتر است.
 • برای محوطه‌های  بزرگ مناسب است.

معایب ماشین چمن‌زن تراکتور

 • ماشین چمن‌ زن تراکتوری سرو صدای بیشتری دارد
 • چون سوخت مصرف می‌کند، در نتیجه باعث آلودگی هوا می‌شود.
 • ماشین چمن‌ زن تراکتوری از ماشین چمن‌زن دستی و برقی گران‌تر است
 • ماشین چمن‌ زن تراکتوری از ماشین چمن‌زن برقی سنگین‌تر است.

عرض برش دستگاه‌های چمن‌زن

ماشین چمن‌ زنی تراکتوری بیشترین کارایی را داشته و گران‌ترین تجهیزاتی است که می‌توانید تهیه کنید. این دستگاه می‌تواند با موتور قوی همه کارها را از حمل مواد سنگین، کشت خاک، برف‌روبی و موارد دیگر را انجام دهد. بیشتر آنها دارای تیلر، بذرپاش، برف‌انداز، لودر جلو و … هستند عرض برش در ماشین‌های چمن‌ زنی تراکتوری یا نفر بر در حدود 70 سانت است حتی در برخی از آنها تا 54 اینچ می‌رسد.

ماشین‌های چمن‌ زنی به چند دسته تقسیم می‌شوند

انواع ماشین چمن‌زنی

 • ماشین‌های چمن‌زنی چرخشی

چمن‌ زن‌های چرخشی دارای یک یا چند تیغه هستند که عمود بر سطح برش می‌چرخند. تیغه‌های چرخان پوشش گیاهی را قطع می‌کنند. چمن‌زن‌های چرخشی در پشت یا زیر قاب تراکتور نصب می‌شوند. ماشین‌های چمن‌زن دوار سنگین گاهی اوقات به‌عنوان “Bush Hogs” شناخته می‌شوند.

 • ماشین چمن‌زنی قرقره

ماشین چمن‌ زنی قرقره اولین طراحی ماشین چمن‌زنی است. آنها به دلیل عمل قیچی تیغه‌ها برشی بسیار ظریف ایجاد می‌کنند. چمن‌زن‌های قرقره‌ای از یک سری تیغه استفاده می‌کنند که به شکل استوانه‌ای برای بریدن چمن در برابر تیغه‌های ثابت نصب شده‌اند. ماشین چمن‌زنی قرقره‌ای اغلب در زمین‌های ورزشی، زمین‌های گلف و سایر مکان‌هایی که نیاز به پوشش چمن باکیفیت بالا دارند، استفاده می‌شود. دسته‌ای از ماشین‌های چمن‌زن قرقره‌ای توسط تراکتور کشیده می‌شوند تا مناطق بسیار بزرگی را برش دهند. آنها می‌توانند از PTO تراکتور یا زمینی تغذیه شوند و به‌سادگی بکسل شوند.

 • ماشین‌های علف‌کش

این ماشین‌های چمن‌ زنی از یک سری چاقوهای فلزی (فلیل) یا زنجیر استفاده می‌کنند که بر روی یک شفت با چرخش سریع نصب می‌شوند. این ماشین‌های چمن‌زنی زباله‌های کمی را پرتاب می‌کنند. به همین دلیل گزینه خوبی برای انجام کارهای شهری یا کنار جاده‌ای در نزدیکی وسایل نقلیه و افراد دیگر هستند. ماشین‌های چمن‌زن همچنین می‌توانند به فایل‌های مخصوص مجهز شوند که به آنها اجازه می‌دهد تا با پوشش گیاهی ضخیم و مرطوب از جمله درختان و بقایای محصولات کشاورزی برخورد کنند.

 • ماشین‌های داس: ماشین‌های چمن‌ زنی تراکتور داسی دارای نوار بلندی از دندانه‌های برش هستند. این دندان‌ها به‌صورت جانبی در سراسر مجموعه‌ای از صفحات محافظ ثابت حرکت می‌کنند. عمل رفت و برگشتی چمن را با حرکتی مشابه با یک‌تیغ برقی انجام می‌دهند. ماشین‌های داس زنی سابقه‌ای طولانی دارند. قدمت آن‌ها به مدل‌های اسب بر می‌گردد که با چرخ‌های زمینی حرکت می‌کردند.

انواع ماشین چمن‌زن تراکتوری

ماشین چمن‌زن تراکتوری یکی از انواع ماشین چمن‌زن است که شبیه به تراکتور طراحی شده. در واقع در این مدل کاربر روی کابین نشسته و چمن‌ها را اصلاح می‌کند  و در دو نوع  در بازار وجود دارد:

ماشین‌های چمن‌زنی دارای فرمان

این ماشین‌های چمن‌ زنی در حدود هشت و نیم کیلومتر بر ساعت سرعت دارند و می‌توان از آن برای پخش بذر، هوادهی مطلوب و حتی جمع‌آوری گیاهان هم استفاده کرد. برای زمین‌هایی با وسعت سه‌چهارم تا سه جریب مناسب هستند و قدرت موتور آن از سایر انواع بیشتر می‌باشد.

چمن‌زن سواری با چرخش صفر درجه

در این ماشین چمن‌ زنی به‌جای فرمان از دو اهرم استفاده می‌شود قدرت موتور آن کمتر از نوع فرماندار است اما دقت و ظرافت بیشتری در کوتاه‌کردن چمن دارد مثلاً می‌توان از آن برای کوتاه‌کردن چمن‌های اطراف گل استفاده کرد.  همچنین سرعت آن از چمن‌زن دارای فرمان کمتر  است.

اما انواع برندهای ماشین چمن‌زنی تراکتوری عبارت‌اند از:

چمن زن هوندا
چمن زن موتوری بریکس آمریکا
چمن زن کارسیت جمهوری چک
چمن زن تراکتوری

 • آلکو
 • افکو
 • هوندا
 • وایکینگ

 

 

 

 

1 دیدگاه در “دستگاه چمن زن موتوری

 1. ممنون از سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *